Menu Zamknij

Jak odstraszyć w okresie zimowym dziką zwierzynę?

W okresie jesiennym oraz zimowym do gospodarstw domowych oddalonych od miast często docierają nietypowi goście w postaci na przykład dzików czy jeleni. Jak odstraszyć takie zwierzęta, aby nie niszczyły domowego ogrodu czy nie wyjadały odpadów ze śmietników?

Domowe sposoby odstraszające dziki

Dzik właściwie nie gardzi żadnym jedzeniem, dlatego z chęcią odwiedza śmietniki znajdujące się przy gospodarstwach domowych. Metod mających na celu odstraszenie dzików jest naprawdę wiele. Poniżej prezentujemy kilka domowych metod z użyciem sprzętu, który z pewnością znajdziemy w swoim domu:

  • Aluminiowe puszki – chodzi oczywiście o puste puszki. Z puszek można zrobić coś na kształt „strachów na wróble”. Szeleszczące puszki powinny odstraszyć dzika.
  • Płyty CD – odwrócone płyty CD odbijają promienie słoneczne. Tym samym płyty umieszczone w miejscach, które mogą zainteresować dzika, będą go oślepiać i zniechęcą go to dalszego buszowania na cudzym terenie.
  • Nieświeża odzież – wyniki wielu badań wskazują, że pot skutecznie odstrasza dziki. Ustawiając strachy z przepoconych ubrań, możemy być pewni, że dzik ominie nasz dom. 

Odstraszanie dzików za pomocą specjalistycznych narzędzi

Chociaż dziki nie osiągają ogromnych rozmiarów, to w stadzie potrafią wyrządzić wiele szkód przy gospodarstwach domowych oraz polach uprawnych. Jeżeli powyższe domowe sposoby nie sprawdzą się i okaże się, że akurat dzik atakujący nasz dom jest na nie odporny, warto odpalić ciężkie działa. Na rynku jest pełno sklepów tj. Media Sklep, które oferują specjalistyczne przyrządy w postaci ultradźwiękowych odstraszaczy, odstraszaczy LED czy armatek hukowych.
Ultradźwiękowe odstraszacze cechują się niewielkimi rozmiarami. Emitują one dźwięki niesłyszalne dla ludzi. Wygenerowane fale uderzają w układ nerwowy dzika, wywołując u niego dyskomfort zmuszający do ucieczki. 

Odstraszacze LED emitują światła o kolorze białym i czerwonym, które budzą strach u dzika. 

Armatki hukowe natomiast zawierają gaz propan-butan i powodują ogromny hałas, który niestety jest bardzo słyszalny.